ללמוד או להרוויח – מה עדיף?

על המיינד-סט שלנו בעסקים ובעולם

מי שמכיר אותי יודע שאני מתעסק המון במושג שנקרא "מיינד-סט", המבטא את המצב המנטלי שבו אנו נמצאים. על ידי כך שנעבוד על המיינד-סט שלנו נוכל להגיע לתוצאות מדהימות בעסקים, לשפר את עצמנו ולהגיע ליעדים שלא חלמנו עליהם. (רמז: ואולי זה בגלל שלא חלמנו עליהם?)

מהו מיינד-סט?

נגדיר כרגע את המיינד-סט שלנו כ -"חומר הגלם" שמעצב את מי שאנחנו כאנשים בכל סיטואציה (נרחיב את ההגדרה בהמשך). אני הייתי רוצה שתתיחסו אל המיינד-סט כסט הערכים המנטליים שלנו עד כה או כמכלול של אין-סוף משתנים קבועים מראש, המבטאים את החלק הרחוק והבלתי מודע במוח שלכם ואשר יהיו אחראיים לתפקוד שלכם בסיטואציות שונות.

כבני אדם אנחנו מתמודדים מול מציאות שעליה אין לנו שליטה מוחלטת. צורת החיים שלנו דורשת מאיתנו לקבל החלטות בתנאי חוסר וודאות ובתנאי לחץ. אין לנו את כל הזמן או המידע שאנחנו צריכים בכדי לקבל כל החלטה באופן מושלם.

כתוצאה מכך אנו מפתחים אמונות פנימיות שעוזרות לנו לקבל החלטות. לא מדובר בהחלטות כמו האם לפנות ימינה או שמאלה, אלא גם החלטות מורכבות יותר כמו איך להרגיש לגבי משהו. ההערכה העצמית שלנו למשל בנויה מהאמונה שלנו בעצמנו לגבי הצלחה בהתמודדויות שונות שצפויות לנו בחיים.

לקריאה אודות איך להיות רגועים בעבודה או "לופ של עצבים" לחצו כאן

דוגמה: עד לשנת 1954 – ריצת מייל (1.6 ק"מ) היתה נחשבת בלתי אפשרית בפחות מ4 דקות. מאז ששברו את השיא הזה פעם אחת, הוא נשבר עוד המון פעמים מיד אח"כ. המחסום הפסיכולוגי הזה הוא דוגמה טובה למיינד-סט שמושפע מהאמונות הפנימיות שלנו לגבי מה אפשרי ומה לא וכתוצאה מכך משפיע על הביצועים שלנו.

פחד מכישלון

 

ישנם נוהגים בסיסיים שנוכל ליישם ביום-יום בכדי לשפר את המיינד-סט שלנו: לאכול ארוחת בוקר בריאה בזמן, שמירה על אורך חיים מסודר המתאים לפעילות היום יומית – מה שיגרום לנו להיות עירניים ומרוכזים יותר. ישנה גם עבודה מנטלית שנעשה בכדי לשפר את המיינד-סט שלנו: להעיז יותר או פחות בסיטואציות מסויימות. להציב לעצמינו סדר עדיפויות ו"ערכים" מתאימים.

במאמר זה אני אתמקד בחלק המעניין יותר שהוא החלק הפסיכולוגי. פחות בכל הקשור לחלק הפיזי שהנו מובן מאליו כגון: לישון, לאכול, וכו'. נדבר על אבני הבסיס של הגישה הפסיכולוגית בעסקים ובהתנהלות האפקטיבית שלנו בעולם.

למה ללמוד או להרוויח?

*תודה שחיכיתם עד פה כדי להבין את זה.
כאשר אתם ניגשים לביצוע פעולה יש רק שתי אפשרויות: או שתצליחו, או שתיכשלו. במאמר הזה אני הולך לספר לכם איך להיכנס למיינד-סט שיעזור לכם להצליח בחיים ובעסקים, שלו אני קורא ללמוד או להרוויח.

כמובן שאנו נוהגים לראות את ההיפך מרווח כהפסד, או את ההיפך מהצלחה ככישלון. כולנו מכירים את הפחד מהכישלון. פחד מכישלון הוא אחד הנושאים המדוברים ביותר בחוגים ההישגיים (עסקים, ספורט וכ'ו). אני רוצה להסביר לכם מדוע להיכשל זה בעצם ללמוד ומדוע זה יכול להיות טוב יותר מלהרוויח. ובעצם, אטען שכאשר אתם רוצים לבצע פעולה, ייתכן שכדאי לכם לקוות שלא תצליחו!

רוב האנשים פוחדים מכישלון, הפחד הזה מעכב אותנו ולעיתים אפילו משתק. אנו מבולבלים מריבוי אופציות, מושגים שחוקים, אופנות משתנות ועוד… ולעיתים אפילו לא יודעים מה באמת חשוב לנו ולמה. בנוסף רובנו מתנהלים כ"עדר", אנחנו יצור חברתי ולרוב סדר העדיפויות לנו יושפע מהעדר (או העדרים) שאליו אנחנו שייכים וכתוצאה מכך ייבנו גם הפחדים שלנו. בניהם הפחד האישי שלנו מכישלון.

על חשיבות ואופי הכישלון:

כישלון הוא ההזדמנות שלנו ללמוד. אם עשינו ניסיון, או שהוא הביא לתוצאה שרצינו או שלא. אם לא – זו הדרך שלנו ללמוד איך כן להצליח בפעם הבאה. רוב האנשים יגידו שהם מעדיפים שיתנו להם חכה ולא דג, אך ברגע הבחירה הם יעדיפו הצלחה קלה על פני דרך ארוכה ומלמדת. וזה מתוך הפחד להיכשל והפרספקטיבה הלא נכונה לגבי הכישלון.

על הצורך ללמוד והקונפליקט עם הצלחה

אני מניח שתסכימו איתי שבעולם העסקי (כמו גם בחיים) אנחנו רוצים ללמוד במקביל להתפתחות שלנו, מבלי שיש סוף ללמידה או להתפתחות.

כאשר מדען רוצה ללמוד משהו, הוא עורך ניסויים (זו הדרך האובייקטיבית ללמידה). כאשר אני עורך ניסוי, או כאשר אני איש שעוסק בנתונים כמו אנליסט (או איש CRO) – אסור לי לקוות שהבדיקה תוביל לכיוון מסויים ושהתוצאות יושפעו מכך. אני צריך לשאוף לקבל את המידע האמיתי שמייצג את תמונת המצב הריאלית. אם ביצעתי ניסוי מדידה והתוצאות הראו מגמת ירידה (=הפסד) באפיק מסויים, כמובן שאני לא אגדיר את הניסוי כניסוי כושל, אלא כניסוי שלימד אותי מה גורם לי לא-להרוויח ובמובן העסקי אפילו נותן לי הזדמנות לתקן אותו ולהרוויח יותר.

כפי שאין רווח בלי הפסד, לא נוכל למקסם רווחים אם לא נמזער הפסדים. כל עוד לא נדע ללמוד מטעויות ומכישלונות שחווינו, לא נוכל להתפתח ולצמוח. בעצם משברים הם חלק בלתי נמנע בחיים, אך הם גם ההזדמנות הגדולה ביותר לצמיחה.

קצת על חשיבה ביקורתית ורווח

זה חשוב מאוד שנדע לקבל החלטות ולבצע דברים שחשוב לנו לבצע, על ידי תכנון ראשוני ראוי. זה חשוב להרוויח, בשביל זה אנחנו פה. מנגד, חשוב לדעת המקרה הזה לא יכול לקרות תמיד. אנחנו חייבים להיכשל.

לדעת לתכנן, לבצע ולבסוף ללמוד איך להשתפר מניתוח הטעויות שלנו זה הדבר הכי חשוב שנוכל לעשות בעולם העסקי, שאנחנו כבר רואים שהוא בלתי נפרד מהעולם האישי של בעל או מנהל העסק. בדיוק כמו שאתם מנתחים את התוצאות השיווקיות שלכם, את המתחרים שלכם או את האתגרים שעומדים בפניכם (שווקים חדשים וכ'ו), כך דעו לנתח את עצמכם ואת הקשר שלכם עם העסק שלכם, דרך מנגנון קבלת ההחלטות שלכם. שבו עם דף ועט והתחילו לנתח ולכתוב את המחשבות שלכם לגבי כל מה שקראתם, אני מבטיח לכם שזה יגרום לשינויים קיצוניים בדרך שלכם אל ההצלחה, שאם הבנתם נכון את המאמר, לעולם לא נגמרת וטוב שכך.

זה שאני מצליח לא אומר שאני יודע איך להצליח. 

רוב האנשים לא באמת לומדים בחיים, כי הם לא קראו את המאמר הזה *קריצה*. לכן, הם שואפים להצליח בכל מקרה מבלי לחשוב על כך יותר מדי. זה משול למי שרוצה להצטיין בלימודים אבל לא יושב ללמוד. מעבר לכך שהסיכויים שלנו מצטמצמים כאשר אנחנו לא לומדים, אלא גם שכאשר אנחנו מצליחים בדרך המקרה, אנחנו גם מתכננים ככה, ולא יודעים כיצד לחזור על ההצלחה.

אז מה אתם מעדיפים – ללמוד או להרוויח?

 
ללמוד או להרוויח?

כפי שראיתם עד עכשיו, אני מציע לכם את דרך החשיבה הבאה. כאשר אני מעוניין לבצע פעולה, אני יכול להצליח או להיכשל. הצלחה תיתן לי את הערך של מה שארוויח (כסף למשל), אך כישלון ייתן לי את ההזדמנות ללמוד ולצמוח.

הרבה חלקים פילוסופים במאמר נוספו על מנת להראות שהבסיס לבעיה הוא הרצון שלנו לשלוט בעולם ולכפות עליו את התוצאות הרצויות לנו. כמו בפילוסופיה, כך גם בעסקים, אין לנו שליטה על מה שיקרה, ולא קיימת אפשרות שתהיה לנו שליטה. ולכן הרצון שלנו בבסיסו הוא פרדוקסלי, ודרך הבנת הפרדוקס הזה, נוכל להבין כיצד לשמר את הרצון האנושי שבנו – לרצות לגרום לדברים לקרות, אך מצד שני לדעת לקחת את זה בעירבון מוגבל ולהרוויח גם מאופציית הכישלון (או במטאפורה של המאמר, להכיר בה כחשובה לא פחות מהרווח).

אמנם אנו מתנהלים בעולם עסקי, אך אנחנו בני אדם הנושאים מטען רגשי, המושפע במידה רבה מהאופן בו חווינו את המציאות עד היום. תפיסה שגויה לגבי הכישלון, הכוללת פחד ואיתו סדרי עדיפויות שגויים, תוביל אותנו להימנעות מפעולות הכרחיות או ביצוע פעולות באופן שגוי. תפיסה יעילה יותר תתמקד בסיבות שגרמו לנו להיכשל, כיצד ניתן להימנע מלחזור על טעויות, ובאופן הדרגתי תאפשר לבנות מערך ארגוני שייתן לנו סדר ושליטה. צורת החשיבה הרואה את ההצלחות והשגיאות ככלי ללימוד וצמיחה דורשת מאמץ ושינויים פנימיים משמעותיים, אך הטמעתה תוביל לשיפור אישי ועסקי.

להלן כמה דברים שמקשים על רוב האנשים ליישם את הגישה של ללמוד או להרוויח:

  • כנות אישית: להודות בדברים קריטיים בינינו לבין עצמינו וכדי לאפשר לעצמינו להתפתח, לוותר על ביטחון שבא ממקומות שהם לא נכונים עבורינו.
  • סדרי עדיפויות: להציב לעצמינו סדרי עדיפויות ריאליים (ושוב להיות כנים עם עצמנו), לדוגמה: לא לספר לעצמנו שהעבודה זה הדבר שהכי חשוב לנו בעלם, אבל לקבל את ההחלטות והבחירות שלנו באופן שונה.
  • המשכיות: לדעת לנהל את מנגנון קבלת ההחלטות שלנו בהמשכיות ולא לקטוע אותו.
  • מודעות עצמית: לדעת איך אנחנו נתפסים בסביבה, כיצד היינו רוצים ולהיתפס לדעת למדוד את זה ולנסות לשלוט על זה.
  • הצבת מטרות: הצבת מטרות באופן ריאלי, שמסתמך על הכנות האישית, סדרי העדיפויות באופן המשכי בעל מודעות עצמית כדי לדעת איך התמודדנו עם המטרות שהצבנו לעצמינו.
  • למידה מניסיון: לאחר שהצבנו מטרות, אנחנו צריכים לדעת לנתח את מה שקרה, לשייך את התוצאות לציפיות שהיו לנו וללמוד להשתפר.
  • פרפקציוניזם: מכאן, נוכל להבן שפרפקציוניזם הוא המנוע של כל התהליך. פחד מהצלחה, פחד מכישלון והמחסור בכלים הם שגורמים לגישה הפרפקציוניסטית של כל אחד מאיתנו לחבל בהצלחתנו וביכולתנו להתמודד כשורה עם כשלונות.

כל הנקודות מתחברות אחת לשניה ותלויות אחת בשניה כפי שראיתם. זה אמנם קשה לחשוב בכל-כך הרבה רבדים שונים בו זמנית, אך ברגע שנתרגל אל חשיבה ביקורתית הביצועים שלנו ישתפרו פלאים.

ומפה אנחנו שוב חוזרים בגלגל אל הנקודה הראשונה במאמר הזה, שממיצה ליישם את הגישה של ללמוד או להרוויח. גם אם נכשלתם בכל מה שאתם עושים, הצלחתם לקבל את כמות התובנות הכי גבוהה שתעזור לכם להצליח בטווח הארוך.

לסיכום מה שלמדנו, נשתמש בחוק פארטו ונסביר שהמיינד-סט שלנו הוא מי שאנחנו עד כה במובן המנטלי, לגבי סיטואציה מסויימת. כדי להגיע אל מיינד-סט שיגרום לנו להגיע אל תוצאות מיטביות בעסקים, נרצה לאמץ את גישת ה"ללמוד או להרוויח",  שאומרת שבכל מקרה אנחנו נאלץ ונרצה להיכשל, וכתוצאה מכך לאמץ את הכישלון כהזדמנות לצמיחה, ולא כמשהו שלילי. אני מציע לנקוט בגישת "Fake it till you make it". התחילו להתאמן על הגישה, עד שהמיינד-סט שלכם באופן קבוע יהיה כזה. תתרגלו לקבל החלטות באופן נכון מנטלית ועסקית. וכך תהיו במיינד-סט הנכון להצלחה, לצמיחה אדירה ומימוש הפוטנציאל שלכם. אם תעשו כך, 80% מהתפקוד שלכם ישתפר כבר מראש, מבלי קשר לבחירות שתעשו באופן המודע באותה הסיטואציה, בעוד שה20% הנותרים יהיו תלויים במה שתחשבו באותו רגע – בחירה בזמן אמת.

מאחל לכם המון הצלחה!

שלכם, נאור שובל.

9 Responses

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *